Ananaslı Jöle Nasıl Hazırlanır?

Ananaslı Jöle
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Ananaslı Jöle; Tarifimizi 8 kişilik olarak ayarladık. Bu yüzden bu malzemeleri bir araya getirirken bunu göz önünde bulundurun.

Ananaslı Jöle

Size gerekli olan malzemeler; 4 ila 5 dilim kadar konserve ananas, 1 su bardağı kadar toz şeker, 2 tane taze limonun rendelenmiş olan kabukları, 2 tane taze limonun suyu, 1 su bardağı kadar süt, 1 paket krem şanti, 1 paket kadar ananaslı jöle ve 3 su bardağı kadar da temiz suya ihtiyacınız var.

Hazırlanışı; İlk önce 3 su bardağı kadar kaynar suyun içerisine ananas jölesinin tüm paketini boşaltın ve iyice eritin. Sonra jöleyi temiz bir cam kabın içine koyun ve hemen buzdolabına kaldırın ve tamamen katılaşması için bekleyin.

Jölenin katılaşmasını beklerken bu sırada da krem şanti ve sütü eğer mümkünse mikserde çırpın. Mikser yoksa çok iyi bir şekilde çırpın ve iyice krem haline gelmesini sağlayın. Sonra hemen içerisine 2 tane limonun suyunu ilave edin ve ardına 2 tane limonun rendelenmiş olan kabuklarını da ekleyin. Sonrasında 1 su bardağı kadar toz şekeri karışımın içine ilave edin. Sonra tüm bu malzemeleri çok iyi bir şekilde karıştırın.

Katılaşan jöleyi dolaptan çıkartın ve hazırlamış olduğunuz bu kremayı jölenin üzerine güzelce yayın. Sonrasında tekrardan krema kaplı jöleyi buzdolabına kaldırın ve 10 dakika kadar en az bekletin. Sonrasında jölenin üzerini konserve ananas dilimleri ile şık bir şekilde süsleyin.

Servis İpuçları….

Eğer ananas yok ise o zaman vişne, çilek ya da portakal dilimleriyle de jölenizi süsleyebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com