Bahçe Nasıl Temizlenir?

Bahçe ya da balkonunuz varsa ya da saksı çiçeklerinden vazgeçemiyorsanız o halde kış gelmeden önce gerekli düzenlemeleri yapmalı ve bahçe malzemelerini kışa hazırlamalısınız.

bahçe işleri
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Bahçe ya da balkonunuz varsa ya da saksı çiçeklerinden vazgeçemiyorsanız o halde kış gelmeden önce gerekli düzenlemeleri yapmalı ve bahçe malzemelerini kışa hazırlamalısınız. Bu sayede kışında bahçenizin güzelliğini ve bakımını sağlamış olacaksınız.

Bahçe Temizliği Ve Bakımı …

  • Garajınız var ise o zaman garaj duvarlarına askılık yapabilirsiniz. Bu sayede bu yeni duvar kancalarına ortalıkta bulunmaması gereken ve yer bulamadığınız aletleri asabilirsiniz.
  • Bahçe için kullandığınız kazma, kürek, çapa, bel ve tırmık gibi aletlerin metal kısımlarını fırça ve tel ile ovarak iyice temizleyin. Daha sonra temiz bir bez ile koruyucu yağ uygulayın. Ahşap kısımlarını ise parke cilası ile silin. Bu sayede bahçe araşlarınız hem temizlenmiş olacak hem de yenilenmiş olacaktır.
  • Bir kovanın içerisini kum ile doldurun ve üzerine yarım litre kadar bitkisel sıvı yağ dökün. Kullandığınız kazma, kürek gibi yardımcı aletlerinizi kullanım öncesinde bu kovanın içine batırıp çıkarın. Böylece bu aletler hem parlamış olur hem de paslanmaya karşı korunmuş olur.
  • Eski ve kullanmadığınız bir tırmığınız varsa bunu duvara asın ve çatallarını da askı olarak kullanın.
  • Sulama hortumuna dikkat edin ve kesinlikle yerde bırakmayın. Bir suntanın üzerine üçgen oluşturacak şekilde üç yane çivi çakın. Eski hortumunuzdan 3 parça kesin ve çivileri bu parçalarla kaplayın. Kullandığınız hortumu da bu kancalara geçirin ve sarın. Bu şekilde hem daha düzenli olacaktır hem de hortumunuzun ömrü artacaktır.
  • Garaj döşemeniz çok mu eskidi? Beton üzerindeki yap lekelerinin üzerine soda dökün ve yarım saat kadar bu iekilde bekletin ve sonrasında da güzelce fırçalayın. Fırçalama sonrasında eski gazete kağıtlarını bölgeye serin ve ıslaklığı emdirin. Beton kuruduktan sonra bir bardak kadar çamaşır deterjanı ile bir bardak kadar çamaşır suyu ve bir de bir litre kadar soğuk suyu güzelce karıştırın. Bu karışım ile lekeleri temizleyin. İsterseniz yağ lekelerinin üzerine bir kaç kat gazete kağıdı yayabilir ve döşemeyi temizleyebilirsiniz. Gazetelerin üzerine sıcak su dökün ve iyice nemlendirin ve kurumalarını bekleyin. Gazeteler kuruduktan sonra gazeteleri kaldırın. Gazeteleri kaldırdığınızda yağ lekeleri de kalkmış olacaktır.

Bu yazımız işinize yaradıysa o halde sizlere Bahçe Bakım İpuçları yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com