Evdeki Haşereler

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Yerleşik hayatımızın en temel problemlerinden biri de haşerelerdir. Evlerimize davetsiz misafir olan haşereler ile yüzyıllardır baş etmenin yollarını arar ve gerek haşere ilaçları gerekse de modern elternatif yollar ile onlardan kurtulmaya çalışırız. Fakat aslına bakacak olursak evimizde olan tüm böcekleri bizler davet ediyoruz ve onlar da kıramayıp geliyorlar. Burada bizlere düşen görev ise, böceklerin sistemine göre hareket etmek, sistemlerini öğrenmek. Böcekler ile mücadele de onları yakından tanımamızda fayda var. İster 1. Katta istersek de 10. Katta yaşayalım haşerelerin evlerimizde sürekli bulunduğunu hepimiz gözlemlemişizdir. Tabi bunların olmasında başlıca kaynaklar yine biz insanlar. Ekmek kırıntıları, yemek artıkları, iyi temizlenmeyen çöp kovaları gibi günlük hayatta sıkça yaptığımız yanlış hareketler bizleri sürekli haşereler ile karşı karşıya getiriyor. Karşıdan bakınca biz insanlık için önemsiz olan detaylar, kırıntılar/artıklar böcekler için eşsiz birer ziyafet haline dönüşmektedir. Bu yüzden evimizde haşere görmek istemiyorsak en başta bu kırıntıları ortadan kaldırmalı ve çöp kovalarımızı düzenli temizlemeliyiz.

Haşere İlaçları …

Doğadaki bütün haşereler aslında doğal yaşamın ayrılmaz birer parçasıdır. Küçük böcekler, sinekler, sivri sinekler için aşırı ağır zehirleri evinizin içinde bulundurmaya ve onları solumaya hiç gerek yok. Zira zamanla bu ilaçlar bizlere de zarar vermektedir. Oysa böcekleri tanıdıktan sonra düşünce şeklimizi değiştirerek onları rahatlıkla evimizden uzak tutabiliriz. Çünkü günümüzde kullanılan bazı zirai ilaçlar inanı bile öldürebilecek güçtedir. Bizler ve çocuklarımız ailemizin bulunduğu evde böyle bir risk oldukça kötü sonuçlar almamıza sebep olabilir. Zirai ilaçlar bahçelerde, tarlalarda, meyve ağaçlarında kullanılan ilaçlarda aşırı düzeyde toksik maddeler vardır ve oldukça zehirlidirler. Kulaktan dolma bilgiler ile bu ilaçları evimizde kullanmak böcekler ile birlikte evimize hatta bizlere de zararlar vermektedir. Bahçe katlarında olan evler toprağa daha yakındır ve nem oranları diğer evlere göre daha fazladır. Bu durum da haşerelere davetiye çıkartmaktadır. Fakat bizler kapılar açık ola bile eve girmemeleri için onların önüne hoşlanmadıkları bariyerler kurabiliriz.

 • Sinekler, böcekler sarımsak sevmezler hatta yazın bazı insanları ısırırken bazılarını ise ısırmaz. Özellikle amazon ormanlarına giden insanlar bir hafta önceden sarımsak yutmaya başlarlar. Ten kokularına sinen sarımsak pek çok böcek ve sinekten uzak kalmalarını sağlar.

Karıncalar …

Karıncalar evimizde olur olmaz her yerde biranda türerler ve ne kadar sevimli hayvanlar olsalar da evimizde görmek istemeyiz. Bunun için de çok basit yöntemler ile evimizden rahatlıkla uzak tutabiliriz.

 • Salatalık kabuğunu hiç sevmezler. İnce doğranmış salatalık kabukları karıncaları uzak tutacaktır.
 • Tebeşir den de hiç hoşlanmazlar. Kireç ayaklarını yaktığı için, tebeşir ile çizdiğiniz ince çizgiler onlar için sınır teşkil edecek ve evinizden uzak duracaklardır.
 • Pek tavsiye etmesek de bebek pudrası, döküldüğü yerde karıncaların nefes almasını engelleyeceği için ölmelerine sebebiyet vermektedir. Bu yöntemi tavsiye etmiyoruz çünkü maksat masum hayvanlara zarar vermek değil, onları evimizden uzak tutmak olmalıdır.

Hamam Böcekleri …

Hamam böcekleri her evde olan ve pek çok ilaca hatta radyasyona dayanıklı hayvanlardır. Son derece akıllı hayvanlardır. Öyle ki, ev sahipleri ve eve gelen misafirleri bile birbirlerinden ayırt edebilirler. Yuva yapacakları bizlerin ulaşamadığı veya göremediği noktaları çok iyi tespit ederler. Genelde bizler uyuduktan sonra ortaya çıkarlar. Onları gündüz görmüyor olmamız evimizde olmadıkları anlamına gelmez. Gece bizler uyduktan sonra toplu olarak mutfağa geçerler ve beslenmeye başlarlar. 2 ay açlığa ve 10 gün de susuzluğa dayanabilirler. Kafaları koptuktan sonra bile 10 gün yaşayabilirler. Başları koptuğu için değil, su içemedikleri için ölürler. Evimizden hamam böceklerini uzak tutmak için şu yöntemleri uygulayabiliriz.

 • Defne yaprağı mutfağın kuytu köşelerine bırakılabilir.
 • Okaliptüs hiç sevmedikleri bitkilerdendir.
 • Asılan sarımsaklar.
 • Nane yaprağı uzak tutmada oldukça işe yarar.
 • Limonu kenarlara sıkarak ve soyulan kabuğu güçlü bir kaçırıcıdır.

Bunları böceklerin çıktığı ve beslendiği noktalara koyarsak, bir daha karşılaşmadığımızı göreceksiniz. Aslında onlara bu imkanı bizler veriyoruz. Mutfakta kapları azı açık bırakmazsak, temizliğe özen gösterip kırıntılara ve yemek artıklarına dikkat edersek yiyecek bir şey bulamayacak ve otomatik olarak evimizden gideceklerdir. Onların doğal yaşam koşullarını öğrenirsek hiçbir canlıya zarar vermeden kendimizden uzaklaştırabilir ve gayet barışçıl şekilde haşere problemini çözebiliriz. Aynı şekilde bu durumu apartman  yönetimi ile konuşarak bu tipte basit çözümler ile apartman genelinde yuva yapmalarına engel olabilir ve apartmanın tamamından uzak tutabiliriz. Doğal ve ekonomik yollar ile haşere problemini rahatlıkla çözebiliriz. Evdeki haşerelerden kurtulma yolları sandığımız kadar zor ve masraflı değildir.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com