Karbonat Ne İşe Yarar?

Karbonat
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Karbonat der geçeriz ancak karbonatın hangi alanlarda imdadımıza yetişeceğini bir bilsek gözümüz gibi sakınırdık. Çünkü karbonat özellikle ev hanımlarını bin bir dertten kurtaracak marifetlere sahip bir maddedir. Sadece yemek pişirme alanında değil temizlik alanında ve daha bir çok alanda her ev hanımının elinin altında bir kutuda karbonat bulunmalıdır.

Karbonat Kullanım Alanları …

 • Sigara kokularından kurtulmak için da karbonata güvenebilirsiniz. Zamanla evin içerisinde içilen sigara bilgisayardan tutun her tür ev eşyasına sinecektir. Bu yüzden günlük temizlik suyunuzun içerisine bir kaşık karbonat koyup sonrasında her tür ev eşyanızı silerseniz bu sayede kısa zaman içerisinde evinizin içinde kötü kokulardan eser kalmaz.
 • Dolap ve çekmecelere sinen küf kokularını da aynı şekilde karbonat ile temizleyip yeniden ferah ve temiz kokan çekmece ve dolaplara sahip olabilirsiniz. Eğer karbonatı temizlik sonrasında dört çorba kaşığı kadar çekmece ya da dolaplarınızın içine bir çorabın ya da koku veren ağzı delikli bir şişenin içine koyarsanız bir daha küf kokusu derdini çekmek zorunda kalmazsınız.
 • Bulaşık makinenizin ilk aldığınız günkü gibi temiz kokmasını istiyorsanız o zaman her yıkama öncesinde bulaşık makinenizin içerisine 1 yemek kaşığı kadar karbonat serpmeniz yeterlidir.
 • Duş perdelerinizi nemden kaynaklanan bakteri ve mikroplardan arındırmak istiyorsanız perdelerinizi yıkarken de karbonata güvenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken perdelerinizi söktükten sonra iki havlu ile birlikte çamaşır makinesine atın ve yıkama gözüne 1 çorba kaşığı karbonatı ve yumuşatıcı gözüne de iki yemek kaşığı sirkeyi ilave edin. Ancak duş perdelerinizi düşük ısıda yıkamanız gerektiğini unutmayın.
 • Porselen çay kahve ve fincan takımlarınıza sinen kahverengi lekeleri temizlemek için nemlendirdiğiniz temiz bir bezin üzerine bir çay kaşığı karbonat dökün ve bu bez yardımı ile porselenlerinizi temizleyin. Temizleme sonrasında porselenlerinizi bol su ile durulayıp temiz bir kurutma bezi ile kurutun.
 • Ayakkabılarınızda zamanla oluşan kötü kokuları temizlemek için ayakkabılarınızın içine bol miktarda karbonat serpin. Bu şekilde ayakkabılarınızı bir gece bekletin ve ertesi sabah ayakkabılarınızı silkeleyin.
 • Kararmış olan altın ve gümüşlerinizi ilk günkü gibi parlak hale getirmek için 2 çorba kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bu karışım ile altın ve gümüşlerinizi bir güzel ovun. Sonrasında yıkayın ve tamamen kurulayın.

Yukarıda gördüğünüz gibi karbonat sayesinde hem hayatımızı daha bir kolaylaştırabilir hem de hayat kalitemizi bile bir nebzede olsa arttırabiliriz. Çünkü daha temiz eşyalar, daha temiz bir ev demektir ve daha temiz bir ev ise daha mutlu bir aile demektir. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla temizlik önerisini incelemek isterseniz o zaman sizleri Lekeler Nasıl Kolayca Temizlenir yazımızı incelemeye bekliyoruz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Evde Bulaşık Makinesi Tozu Nasıl Hazırlanır? – Ekspres Evim
  2 ay önce

  […] hazırlarken 1 bardak çamaşır sodası, 30 damla kadar portakal ya da limon esansı, 1 bardak karbonat, yarım bardak kaya tuzu, bir bardak boraks ve üç bardak iri taneli olmayan limon tuzuna […]

  1
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com