Köpeklerde Kene Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Köpekler hayatımızda vazgeçilmez ve bizden birer parça, ailemizin en sevimli üyeleri. Hiçbir zaman büyümeyen çocuğumuz olan köpekler yoğun tüyleri ile bizleri endişelendirmekte ve onları dolaştırmaya ve oyun oynamak için dışarı çıkarttığımızda yoğun tüylerinin arasından kenelerin girmesi ve derilerine yapışması sıklıkla görülen rahatsızlıklardandır. Yoğun tüyleri olduğu için sürekli kontrol altında tutamayız. Bilhassa bahar aylarının gelişi ile keneler sıklıkla görülmekte ve evcil hayvanların derilerine sıkılıkla yapışmaktalar. Peki bizler bu durumun nasıl farkına varabiliriz ? Kaç çeşit kene hastalığı var ? Gelin bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim.

  1. Borreliosis (Lyme hastalığı)

Adından anşalılacağı gibi kenelerden bulaşan bu hastalığın etkeni Borrelia adındaki bir mikroorganizmadır. Bu hastalık 1975 ten önce insanlarda daha sonrasında 1980 lerin ortalarında evcil hayvanlarda tespit edilmiştir. Lyme hastalığı klinik semtomları çeşitlilik gösterir. Köpeklerde belirgin semtomlar başlangıçta çevreye kayıtsız kalma ve sonrasında 40-40 derece ateş, daha sonra ise topallık, kas eklem ağrısı ve diğer sinir bozuklukları olarak görülür.

  • Babesiosis

Tam anlamıyla kan pareziti olan babesiosia Türkiye’de ve tüm dünyada daha tropikal olan bölgelerde yaygındır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde sıklıkla rastlanır. Akdeniz ülkelerinde sıklıkla görünen bu hastalık ordan da Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerine de giderek yayılmaktadır. Köpeklerde enfeksiyon belirtileri olarak; giderek artan ateş, damak şişmesi, durgunlaşma, anemi, mukoza ve göz kapaklarınsa sarılık gözlemlenmektedir. Derhal kene ilaçlarının kullanılması ve en yakın veterinere başvurulması gerekmektedir.

  • Kene Felci

Bazı türdeki kenelerin dişi olanları kan emme sırasında ve belli dönemlerde bir nörotoksin üreterek hayvanlara hastalık bulaştırırlar. Bu durum da köpeklerin arka bacaklarında ilerleyerek felç kalmalarına sebebiyet verebilir.

Evde evcil hayvan bakmak keyifli fakat bir o kadar da sorumluluk isteyen bir iştir. Köpeklerin burnu zaman zaman kuru bazen de ıslaktır. Sanki akıyormuş gibi bir görüntüsü vardır ve bize değdiğinde bu durumdan rahatsız olabilir. Bu nedenle köpeğinizin burnunu temiz tutmak oldukça önemli bir sorumluluktur.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com