Lekeler Nasıl Kolayca Temizlenir?

Lekeler özellikle zor lekelerin nasıl temizleneceğini bilmezseniz lekeyi temizliyorum derken kumaşın üzerinde kalıcı izler bırakabilirsiniz. Bu yüzden her zaman için hangi lekeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmeli ve lekeye hızlı bir şekilde müdahele edebilmelisiniz.

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Lekeler özellikle zor lekelerin nasıl temizleneceğini bilmezseniz lekeyi temizliyorum derken kumaşın üzerinde kalıcı izler bırakabilirsiniz. Bu yüzden her zaman için hangi lekeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmeli ve lekeye hızlı bir şekilde müdahele edebilmelisiniz.

Lekeler Nasıl Kolayca Temizlenir?

Kahve Lekesi; Kahve lekeleri taze ise boraklı karışım ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında bol su ile durulamanız yeterli olacaktır. Eskimiş kahve lekesi için de soğuk su ve gliserin kullanıp çitileyin. Yarım saat sonra da sıcak su ile durulayın.

Yumurta Lekesi; Bu lekeleri çamaşır deterjanı ve sıcak su ile ıslatın ve bu şekilde bekletip sonrasında yıkayın.

Çikolata Lekesi; Sıcak suyu bu lekeler için kullanmayın. Soğuk su ile ıslatmış olduğunuz temiz bir sünger ya da bez ile silin. Sonrasında 2 bardak ılık suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar boraks ilave edin ve bu karışım ile lekeyi temizleyin. Sonrasında bol su ile durulayın.

Kan Lekesi; Lekeli bölgeyi ilk önce soğuk su ile güzelce çitileyin ve sonrasında yıkayın. Eğer leke beyaz kumaş üzerindeyse sulandırılmış çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.

Alkol Lekesi; Duru ılık su ile leke tamamen temizlenene kadar güzelce durulayın ve her zaman yıkadığınız gibi kumaşı yıkayın. Eğer kumaş makinede yıkanmaya uygun değilse kumaşı ılık su ile çalkalayın ve iyice kurutun.

Ot Ve Çimen Lekesi; Sabunu güzelce köpürtün ve sıcak suya bastırıp yıkayın. İsterseniz yıkama öncesinde kumaşı mavi ispirto ile silebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi; İlk önce lekenin üzerine saç spreyi sıkın ve sonrasında kuru ve temiz bir bez ile lekeyi ovun. Aynı işlemi bir kaç defa temiz bezlerle uygulayın. Sentetik kumaşları isterseniz alkol ile silebilirsiniz.

Küf Lekesi; Sabunu sıcak suyun içerisinde köpürtün. Beyaz çamaşırlar üzerindeki lekeleri çamaşır suyu eklenmiş olan soğuk suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında sirkeli suya bastırın ve sonra da güzelce durulayın ve kumaşa uygun bir şekilde yıkayın.

Bu yazımızda oldukça zor lekelerden bahsettik ancak zor lekeler yukarıda yazılanlar ile sınırlı değil. Eğer başınız farklı lekeler ile dertteyse ve bu lekelerin nasıl kolayca temizleneceğini öğrenmek istiyorsanız sizlere Temizlenmesi Zor Lekeler Nasıl Çıkartılır? yazımızı öneriyoruz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Ahşap Zeminler Nasıl Temizlenir? – Ekspres Evim
  4 ay önce

  […] bulunmaktadır. Sosyal olarak kullandığımız evde bolca leke de oluşmaktadır. Böylelikle lekeler nasıl kolayca temizlenir sorusu da akıllara […]

  1
 • Karbonat Ne İşe Yarar? – Ekspres Evim
  10 ay önce

  […] yazımızı beğendiyseniz ve daha fazla temizlik önerisini incelemek isterseniz o zaman sizleri Lekeler Nasıl Kolayca Temizlenir yazımızı incelemeye […]

  1
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com