Malt Sirkesi Nedir?

malt sirkesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

İçeriğinde genellikle %5 asit bulunan malt sirkesi geniş kullanım alanı ile dikkat çekmektedir. Pek çok yemekte, sosta ve turşuda yaygın olarak kullanılır. Malt sirkesi güçlü aroması ve lezzeti ile dünya mutfaklarına girmeyi başarmış, yoğun tatlar ve tarifler de kendine yer edinmeyi başarmıştır. Öyle ki Avrupa dan Asya kıtasına kadar farklı kültürler de ve mutfaklarda yüzyıllardır tariflendirilmektedir. İngilizlerin dünyaya yayılan lezzeti olan balık ve patates yemeği için olmaz ise olmaz güçlü tadıdır. Malt sirkesi, şarap sirkesinin üzümleri kullanılarak üretildiği gibi , taneli tahıllar kullanılarak da üretilir.

Malt Sirkesi Kısaca Tarihçesi…

Kuzey Avrupa’da ve İngiltere de 1600 ‘lü yıllarda, ekşi birayı değerlendirmenin farklı bir yolu olarak üretilen malt sirkesi, aslında alegar olarak adlandırılır. Isıtma işlemi ile bira benzeri bir sıvıda mayalanarak malt arpa ve tahıl ezmesi, sirke bakterisi içeren battal boy varil veya çelik varillere konulur. İçine kayın, huş ve çeşitli ağaç yongaları karıştırılarak üretilir. En son sirke süzülür, bekletilir ve karamela ile renklendirme işlemi yapılır. Bu içerikte genel olarak %5 asit bulunur.

Malt Sirkesi Kullanım Alanları…

Malt sirkesinin mutfakta doyurucu lezzete sahip olması başlıca tercih sebeplerindendir. Evde hazırlanışı kolay olması ve uzun süre bozulmadan dayanabilmesi en önemli tercih sebeplerindendir. En yaygın kullanım alanları ise; ağır baharat içeren turşular, acı soslar, farklı mezeler, ketçaplar ve hardallardır. Farklı lezzet tercihi olarak malt sirkesi mayonez ve tartar soslarında tercih edilir. İngilizlerin en çok tercih ettiği lezzetler arasında kuzu kavurma için nane sosunda kullanılır.Yüzyıllardır önce ev kadınlarının mutfağına girmiş, şekillenmiş sonrasında dünya mutfaklarında kendine geniş kullanım alanı bulmuştur. Malt sirkesi çok fazla yemek çeşidinde kullanılabilir olması ile Akdeniz mutfağında ve mezelerde de sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle de farklı aromatik lezzet sevenler için, egzotik ve büyüleyici tatlar sevenler için kaçınılmaz bir tarif olmaktadır. Çok yıldızlı restorantların zor olarak görünen tariflerinde mutfak sırları olarak yerini almıştır. Tabi yüzyıllardır kullanılan bu tarifi siz ev hanımları ve çalışan hanımlar kolaylıkla kendiniz elde edebilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Mutfağınızda sırları seviyor ve misafirlerinize değişik aynı zamanda büyüleyici tarifler sunmak istiyorsanız malt sirkesi sizin için harika bir tercih olacaktır. Farklı sirkeler ile yapılan yemek tariflerine de sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sirkenin mucizeleri sadece yemek tarifleri ile sınırlı değildir. Temizlikte döşemeliklerinizi temizlemek için de kullanabileceğiniz tarifleri vardır.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com