Mutfak İpuçlar; Limon

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  Loading...

Mutfak ipuçları limon dediğimiz zaman anladığınız üzere sizlere limon hakkında faydalı olacak ve özellikle mutfakta işinize yarayacak yararlı bilgileri bir araya getirdiğimizi anlamış olmalısınız. O yüzden sözü fazla uzatmadan hemen limon ile ilgili yazımıza geçelim.

Mutfak İpuçlar; Limon …

 • Limonları kesmeden önce isterseniz limonları kesme tahtanızın üzerinde elinizle yuvarlayıp limonların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede limonu kestiğinizde limonun suyundan tam olarak faydalanmış olursunuz.
 • Eğer limonu ısıtırsanız limondan normalden iki katı kadar limon suyu elde edebilirsiniz. Bunun için su ile doldurmuş olduğunuz küçük bir tencereye limonu ya da limonları koyun ya da 30 saniye boyunca limonları mikrodalgaya yerleştirin veya sıcak suyun içinde bir süre bekletin.
 • Limonu sıktıktan sonra limon kabuklarını kesinlikle atmayın. Bunun yerine bu kabukları isterseniz bıçakları parlatmakta isterseniz de çelik eşyaları temizlemekte kullanabilirsiniz.
 • İhtiyacınız çok az bir limon suyu ise ve bunun için tüm limonu harcamak istemiyorsanız o zaman limonu delici bir aletle delin ve buradan yavaşça ihtiyacınız kadarını sıkın. Daha sonra kullancağınız zamana dek limonu buzdolabında bekletebilirsiniz.
 • Limonun çürümeden uzun bir süre boyunca dayanması için önce limonu güzelce yıkayın ve sonrasında da kurutun. Daha sonra limon kabuklarına Hindistan cevizi yapı sürün ve tepsi içinde buzdolabına koyun.

Bir Kaç Faydalı Öneri …

 • Limon kabuklarını atmayın ve kabukları güzelce rendeleyin. Daha sonra limon kabuğu rendesini kokusunu temizlemek istediğiniz mutfağınızın bölümüne ya da tezgahın üzerinde sabahtan akşama kadar ya da yarım gün kadar tutun.
 • Limon kabuklarını rendeleyip kek ve salatalarınızda hatta ekmek yapımında dahi kullanabilirsiniz. Ancak ekmek ve benzeri hamur işlerinde bayatlamadan yemeği unutmayın.
 • Yaz geldi ve buz gibi limonatalar olmazsa olmaz. O yüzden şimdiden limonatanıza hazır olmaz için boş bir vaktinizde hazırladığınız limonatayı şekilli buz kalıplarına koyun ve dondurun. Böylece bir daha ki limonata hazırladığınızda lezzeti iki kat arttırabilirsiniz.
 • Limontanızı daha da sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için limonata şişe veya sürahisinin içerisine bir kaç taze nane yaprağı eklemeyi unutmayın.
 • Alkollü ya da alkolsüz kokteyller hazırlarken her zaman için önceden hazırlanıp buz kalıplarına alınıp dondurulmuş limon küplerini ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

Kokteyllerden bahsetmişken, misafirlerinize farklı tatlar sunmak ve nasıl konuk ağırlanırmış göstermek istiyorsanız Alkolsüz Kokteyller ya da Alkollü Kokteyller kategorilerimizi ziyaret edip birbirinden farklı lezzetlerin nasıl hazırlandığını inceleyebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Sirke İle Ev Temizliği Nasıl Yapılır? – Ekspres Evim
  1 sene önce

  […] daim temiz tutmak zorunda kalmaktadırlar. Buna istinaden ev temizliğini kolaylaştıracak olan limon ile mutfak temizliği önerilerine bakmaya ne dersiniz? Temizliği kolayca halleder ve zamanınız size […]

  3
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com