Su Teresi Yemek Tarifleri

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Halk arasında kerdeme olarak bilinen su teresi, temiz suların oldukça sığ bölgelerinde yetişmektedir. Ortalama boyları 8-10 cm uzunluğunda ve ona orantılı genişlikte yaprakları bulunmaktadır. Bunun yanında küçük, dört yapraklı beyaz çiçekleri vardır. Su terelerinde dikkat etmemiz gereken en önemli unsur ise tarım yada böcek ilaçlarından etkilenmemiş olmasıdır. Bunun için su terelerini ırmak kenarlarından beslenmeyen ve yüksek yerlerdeki su birikintilerinden toplayın. Kerdeme olarak bilinen su tereleri, keskin kokuya sahip ve baharatlı bitkilerdir. Tarihte sıkça karşımıza çıkan su teresi, kullanımı oldukça yaygın ve tarihin yazdığı en şifalı bitkilerden dir. Su teresi A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. V8 kokteylinin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Su teresi hakkında çok önemli bir uyarı da Giardia yada suda yaşayan diğer bakterilere karşı pişirerek tüketmek gerekmektedir. Çiğ yenmesi sağlık açısından uygun değildir. 

Su teresi ülkemizde en yaygın olarak Güney Anadolu bölgesinde ve özellikle Diyarbakır ve Siverek civarında sıkça karşımıza çıkar.

Su Teresi (Kerdeme) ile Yapılan Yemek Önerisi …

 • Su terelerini bol suda güzelce yıkayın.
 • Doğranan su terelerini yumurta ile karıştırarak pişirin.
 • Pide ekmeğinin içine doldurarak servise hazır hale getirin.

Su Teresi İle Yemek Önerisi 2 …

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.
 • 2 yemek kaşığı soya sosu.
 • 1 çay kaşığı küp doğranmış zencefil kökü.
 • 1 diş dövülmüş sarımsak.

Bütün malzemeyi orta ateşte 5 dk kadar pişirin. Levrek buğulama için temizlediğiniz balığın iç harcına koyun. Buğulama usulüyle yada kızartarak pişirebilirsiniz. Hazır olan balığın servis tabağına taze nane yaprakları ile süsleyerek servise hazır hale getirin.

Su Teresi (Kerdeme) Tıbbi kullanımı …

Tarihte geniş kaynaklarda su teresi hakkında geniş kaynaklara ulaşma imkanımız oldu. Orta Asya ülkelerinde ve ülkemiz Mezopotamya topraklarında sıkça kullanılmaktadır. Günümüze kadar gelen geleneksel yöntemler ile güçlü bir idrar söktürücü ve safra kesesi taşlarını parçalamak için yaygın olarak kullanılır. Hint kaynaklarında sıkça rastlamaktayız. İç hastalıklar ve idrar yolları hastalıklarında oldukça başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

 Şifalı bitkiler olarak değerlendirdiğimiz doğanın bizlere en güzel hediyelerinden biri daha kamış bitkisidir. Oldukça şifalı ve bilhassa çocuk gelişiminde metabolik faydalarından dolayı alternatif tıbbı tercih eden annelerin sıkça kullandığı bir bitki haline gelmiştir. Son dönemde popülerliğini oldukça arttırmış kamış bitkisinin pişirme tarifine göz atmaya ne dersiniz?

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com